ilişkilere yönlendirme

boş gün için
program toparlama için
aynı gün olmasını istemediğiniz dersler için vb…

Planlaması başarılı olmayan birçok kartın kaldığı datamızı inceleyelim.

Öncelikli olarak öğretmenler butonundan öğretmenlerin zaman tablolarını kontrol ediyoruz.

Görselimize bakacak olursak öğretmenlerimizin zaman tablolarında rastgele bir günleri kapatılmış. Bu durum öğretmenlerimizin bir gün boş isteği doğrultusunda rastgele kapatmayla ayarlanmış olan durumdur.

Tabi bu işlemi yapmak planlama sürecinde planlamamızın başarılı olarak sonuçlanmasına engel olmaktadır.

aSc’de zaman tablosu üzerinden bu şekilde öğretmenlerin bir günlerini boşaltmak yerine planlama ilişkisi ile öğretmenlerin ders günü sayısını sınırlandırabilirsiniz. Bu şekilde planlamanız daha başarılı şekilde sonuçlanacaktır.

Bunun için planlama ilişkileri menüsüne giriyoruz. Gelişmiş planlama ilişkisinden 4 numaralı ilişki olan ‘Haftalık der günü seçilen değerden fazla olamaz.’ ilişkisini kullanıyoruz.

Burada seçmiş olduğumuz değerden fazla olmayacak şekilde öğretmenlerin planlama sırasında dersleri yerleştiriliyor.

Yine aynı şekilde öğretmenlerimizin zaman tablolarında gelişigüzel şekilde kapatmalar bulunmaktadır.

Birçok okul, öğretmenlerin ders programı daha derli toplu olsun diye zaman tablolarında rastgele kapatmalar yaparak derslerin belli saatlere yerleşmesini yani programın zorla oraya yerleşmesini sağlamak istiyor.

Bunu yapmak yerine Planlama ilişkileri menüsündeki gelişmiş planlama ilişkilerinde 15 numaralı ilişki olan ‘Günlük boş ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz.’ ilişkimizi kullanabiliriz.

Yine aynı şekilde 16 numaralı ‘Haftalık boş ders sayısı seçilen değerden fazla olamaz’ ilişkisi ile haftalık bazda da bunu sınırlandırabilirsiniz.

Yine ‘Günlük ders saati seçilen değerden az olamaz’ şeklinde planlama ilişkisi tanımlayabilirsiniz. Örneğin öğretmeninizin bir güne 1 saat dersi yerleşiyorsa bunu engellemek için 5 numaralı ilişkiyi kullanıp değeri de 2 yaptığınızda artık öğretmenlerin her gün 2 saatten az dersi olmayacak şekilde planlama yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde öğretmenlerin zaman tablolarında gereksiz kapatmalar yapmak zorunda kalmazsınız. Bu da planlamanızın daha başarılı şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir.

Eğer öğretmenlerin 2 ders arasındaki boş ders uzunluğunun örneğin bir saatten daha fazla olmasını istemiyorsanız bununla ilgili olarak 32 numaralı ilişkimiz olan ‘Boş ders uzunluğu seçilen değerden fazla olamaz.’ ilişkisini kullanabilirsiniz.
Burada değer olarak 1 seçtiğinizde artık 2 ders arasında boş ders bırakılacaksa 1 dersten uzun boşluklar verilmemesini sağlayabilirsiniz. Yani arka arkaya 2 saat öğretmenin boş dersi olmasını engelleyebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder