“Planlama Öncesi Kontrol” aşamasında Planlama İlişkilerinden Kaynaklı Hatalar’ı gidermeyi inceleyelim.

Öncelikle temel kontrolü yapıyoruz.

“Planlama /yerleştirme” menüsü parametreler butonunda bulunan alttaki 2 ayarın kapalı olması gerekir. Öncelikle açık varsa bunu kapatıyoruz.

Daha sonra ana menüde bulunan “Temel bilgiler” sekmesinden zil bölümlerinde eğer mola tanımlamışsanız tanımlamış olduğunuz bu mola bilgisinin en altta “Çift dersler kaydın öncesine ve sonrasına bölünemez” ayarının işaretsiz olması gerekmektedir.

Planlama öncesi kontrol aşamasında eğer hata alıyorsanız öncelikle varsa planlama ilişkilerinizi devre dışı bırakın.

Daha sonra tekrar planlama öncesi kontrolü başlatıyorsunuz.

Planlama öncesi kontrol başarılı ise tek tek planlama ilişkilerini devreye alıyorsunuz.

İlk planlama ilişkisini devreye aldıktan sonra tekrar planlama öncesi kontrolü başlatıyoruz. Bu sefer bir öğretmenimizde hata aldık.

Planlama ilişkimizden tüm öğretmenler arasından hata aldığımız öğretmeni çıkarıyoruz ve tekrar planlama öncesi kontrolü başlatıyoruz.

Bu işlemi hata aldığımız her öğretmeni çıkararak yapmalıyız. Çünkü aktif ettiğimiz planlama ilişkisi için hata almaktayız.

Şimdi diğer ilişkimizi aktif ediyoruz.

Planlama öncesi kontrol yaparak bu ilişkimizi kontrol ediyoruz.

Görüldüğü üzere hata tespit edildi. “Hatayı görüntülemek için tıkla” diyoruz bu durumda. Kartımızı yerleştirdik ama bu öğretmenimiz için tanımladığımız planlama ilişkisinde 6. ve 7. saatte ders başlayamaz dediğimiz için hata uyarısı aldık.

Dolasıyla bu öğretmen için bu ilişki uygulanamıyor. Planlama ilişkimizden 6. saati kaldırıp sadece 7. saati aktif ederek planlamamızı tekrar kontrol etmeliyiz.

Düzenlemenin ardından tekrar planlama öncesi kontrolü başlatıyoruz. Artık herhangi bir hata kalmadı.

Bu şekilde planlama öncesi kontrolde hata alıyorsanız öncelikli olarak ilişkilerinizi devre dışı bırakarak ilişkileri tek tek aktif edin ve testi tekrar yapın. Eğer hata çıkıyorsa en son aktif ettiğiniz ilişkiyle ilgili bir hata vardır.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder