**“Planlama Öncesi Kontrol” özelliği ile her sınıfın, öğretmenin ve dersliğin ders programının bağımsız olarak oluşturulup oluşturulamayacağı kontrol edilir. Kontrol başarılı sonuçlanırsa “Planlama İşlemi” ne geçebilirsiniz. Eğer bir öğretmenin, sınıfın veya dersliğin zaman tablosunda belirtilenden fazla ders ataması yapılmış ise hata alırsınız. Ya da tanımlanan kısıtlama ve planlama ilişkilerinden dolayı dağıtım gerçekleşmiyor ise hata alırsınız.

“Planlama Öncesi Kontrol” butonunu “Tanımlama İşlemleri” menüsünde veya “Planlama & Yerleştirme” menüsünde görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde “Tanımlama İşlemleri” menüsündeki “Planlama Öncesi Kontrol” butonunu görmektesiniz.

“Planlama Öncesi Kontrol” butonuna bastığınızda otomatik olarak sıra ile genel kontrol, sınıfların ders planı kontrolü, öğretmenlerin ders planı kontrolü, derslerin ders planı kontrolü yapılır. Kontrol başarılı ise aşağıdaki gibi uyarı alırsınız. “Planlama İşlemi“ne geçebilirsiniz.

Eğer kontrol işleminin bir aşamasında sorun var ise aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız. Aşağıdaki uyarıda 8A sınıfının ders planında bir hata olduğu görülmektedir. Alttaki resimde kırmızı çerçeve ile olan alanda bu görülmektedir.

Burada “Gevşeme İle Teste Devam Edin” butonuna tıklayarak kontrolü yineleyiniz. Eğer bu şekilde kontrol başarı ile tamamlanırsa bu durumun olası sebebi bu sınıf veya sınıfın derslerini giren öğretmenlere tanımlamış olduğunuz kısıtlamalardan kaynaklıdır. Örneğin art arda 2 saat boşluk olması gibi.

Eğer “Gevşeme İle Teste Devam Edin” butonuna tıklayarak kontrolü yinelediğinizde hata hala devam ediyor ise bu sefer sınıfın zaman tablosundaki uygun ders saati sayısı ile atanan ders toplamlarını kontrol ediniz. Eğer sınıfın ders saatinden fazla ders atanmış ise hata alırsınız.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder