Adım adım planlama bölümünde bulunan eğitim başlıkları ve içeriklerin özeti aşağıda belirtilmiştir.

A.1) Veri dosyası oluşturma

Her gün kullandığınız office yazılımlarına benzer, kullanışlı ara yüzü ile yeni bir ders programının nasıl oluşturulduğu ve kaydedildiği anlatılmaktadır.

A.2) Temel bilgilerin girilmesi

Ders programınızın kaç gün ve kaç saatten oluşacağını seçebildiğiniz, var olan ders programınızda gün ve saat değişikliği yapabileceğiniz, çok dönemli ve çok haftalı program oluşturabileceğiniz temel ayarlar anlatılmaktadır.

A.3) Derslerin tanımlanması

Derslerinizi tek tek ya da excelden toplu yükleyebilirsiniz. aSc Timetables’ta, farklı kademelerde dağılımı değişen derslerinizi,
örneğin, türkçe5, türkçe6 gibi birden fazla ders olarak tanımlamanıza gerek yoktur. Dersinizi bir kere tanımlayıp, istediğiniz dağılım şekli ile istediğiniz sınıfa atayabilirsiniz.

A.4) Sınıfların tanımlanması

Sınıflarınızı tek tek ya da excelden toplu yükleyebilirsiniz. Sınıflarınızı gruplara bölebilir, alan/dal tanımlayabilirsiniz. Özellikle meslek liseleri için hayat kurtarıcı olan bu özellik size, ders atama sırasında, derslerinizi istediğiniz gruba atayabilmenize ya da derslerinizde istediğiniz grupları birleştirmenize olanak tanıyacak.

A.5) Öğretmenlerin tanımlanması

Öğretmenlerinizi tek tek ya da excelden toplu yükleyebilirsiniz. Öğretmenlerinize ait, branş ve nöbet günü gibi detay bilgilerin girişini yapabilirsiniz.

A.6) Dersliklerin tanımlanması

Dersliklerinizin tek tek ya da excelden toplu yükleyebilirsiniz. aSc Timetables size ders programınızı derslikler ile planlayabilme fırsatı sunar. Sınıf mevcudunuza ve derslik kapasitesine uygun planlamayı kolaylıkla yapabilirsiniz. Kurumunuzda sınıf sayınızdan daha az sayıda dersliği olan, derslik yetersizliğine sahip kurumlarımız, aSc Timetables sayesinde sınıflarını birden fazla sınıfın kullanmasını sağlayabilirler.

A.7) Öğretmenlerin ders ataması

aSc Timetables’da ders atamaları öğretmen merkezli gerçekleştirilmektedir. Pratik bir şekilde ders atamalarınızı tamamlayabilirsiniz. Örneğin, Deniz öğretmeninize, 6/A matematik dersini atadınız. Yine aynı dersi “ders kopyala” butonu ile 6/B, 6/C gibi diğer şubelerinize de bir tıklama ile atayabilirsiniz. Dersinizi bir kere tanımlayıp istediğiniz sınıfa istediğiniz dağılım şekli ile atayabilirsiniz. Örneğin türkçe dersinizi, 8. sınıflarınızda 2+2+1, 5. sınıflarınızda ise 2+2+2 şeklinde işliyorsanız, her iki sınıf için ayrı bir türkçe dersi tanımlamanıza gerek yoktur. Bir türkçe dersini istediğiniz dağılım şekli ile istediğiniz sınıfa atayabilirsiniz.

A.8) Planlama öncesi kontrol

aSc Timetables’da ders programınızı hazırlarken sürprizler ile karşılaşmazsınız. Planlama öncesi kontrol özelliği, planlama öncesinde, girdiğiniz veriler ile bir ders programının oluşup oluşamayacağını kontrol ederek size bilgi vererek, planlama öncesi müdahale etmenize olanak tanır.

A.9) Ders programı oluşturma

Ders programı hazırlamak için günler, saatler harcamak zorunda değilsiniz. Zamanınızın değerli olduğunun bilincindeyiz ve aSc Timetables size en kısa sürede en iyi programı hazırlamanızı sağlayacak tüm fonksiyonlara sahip. Diğer hiçbir programda olmayan Bulut Tabanlı Planlama seçeneği ile, programa tanımladığınız isteklerin algoritma tarafından saniyeler içerisinde uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

A.10) Planlama sonrası kontrol

Farklı ders programlarında ders programı oluşturulup çıktı alındığında bazı öğretmenlerin programlarının istenildiği gibi oluşturulmadığı fark edilir ve dolayısı ile, tüm çaba ve çıktılar boşa gider. Yeniden bir program yapma ve çıktı almak durumunda kalınır.
aSc’nin planlama sonrası kontrol özeliği, son derece dürüst bir şekilde ders programınızın oluşması için uygulanması mümkün olmayan durumları size satır satır gösterir. Uygulamak istediğiniz hangi isteğin gerçekleşemeyeceğini görüp müdahale edebilirsiniz.

A.11) Yazdırma ayarları

aSc Timetables’ın hiçbir programda olmayan önizleme menüsü ile, öğretmenlerinizin, öğrencilerinizin, sınıflarınızın ve dersliklerinizin programlarını görüp çıktı alabilirsiniz. Raporlarınızı özelleştirebilir, rapor ekranında hücre içerisinde yazdırılacak metinlere, font ve konumlarına müdahale edebilirsiniz. Farklı ders saatine sahip dersleriniz için farklı zil saatlerini ders programı üzerinde gösterebilirsiniz.

A.12) Sık Sorulan Sorular

Bu başlıkta kullanıcılarımızdan gelen sık sorulan sorulara yer verilmektedir. Hibrit eğitim, programı başka bir bilgisayara kurma gibi soruların cevaplarına erişebilirsiniz.

Yorum

Bu yardımcı oldu mu?

Evet Hayır
Bu konunun size yardımcı olmadığını belirttiniz ...
Bize neden olduğunu söyleyen bir yorum bırakır mısınız? Teşekkürler!
Yorumun için teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili geribildirimlerinizi gönderin.

Yorum Gönder